| Model No. | GLC12-A |
| Light Source | One main light, two auxiliary lights |
| Lighting Modes | Middle - High - Auxiliary - SOS |
| Battery Capacity | 10.4Ah rechargeable li-ion battery |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Main Light Current | 450mA - 800mA |
| Power of Main Light | 1.5W - 3W |
| Illuminous | 200lum - 348lum |
| Brightness | 15000lux - 25000lux |
| Cable Light Power | 0.5W |
| Cable Light Color | Red, blue, green for options |
| Life Span of Main Light | 100,000 hours |
| Battery Cycles | 1000 cycles |
| Working Time | 13-15 hours |
| Weight | 652g |
| Water-proof Grade | IP68 |